Jak pěstovat microgreens doma

23.10.2022

Mikrobylinky krok po kroku

Pěstování microgreens má mnoho výhod. Nejen, že do svého jídelníčku přidáváte chutný a na živiny bohatý druh listové zeleniny, ale také získáváte čerstvé a organické produkty po celý rok! Microgreens lze snadno pěstovat v interiéru téměř v jakékoli nádobě s půdou (nebo pěstebním substrátem). Můžete je sklízet kdykoli od 5 do 14 dnů od výsadby.

Nejlepší způsob

jak pěstovat microgreens, je zakoupit si sáček organických semen specifických pro microgreens od renomovaného dodavatele. Jedná se o semena s vysokou klíčivostí, která neobsahují chemikálie, jsou testovaná na přítomnost bakterii a mají tu nejlepší a nejchutnější zeleninu. Mrknout se můžete také na naše semínka původem z Itálie, která jsou bez GMO (genetické modifikace), bez pesticidů a testovaná na přítomnost bakterií.


Tip: Microgreens mají rádi slunce. Po počáteční fázi zatemnění budete muset umístit své microgreens na slunný parapet. Pokud nemáte dostatek přirozeného slunečního světla, zvažte použití umělého světla.

Jste připraveni vypěstovat si vlastní microgreens? Pojďme na to!


Potřeby

Pěstební nádoba a kryt: Pokud máte standardní pěstební podnosy určené pro pěstování microgreens, skvělé! Vše je připraveno. Pokud ne, žádný strach. Můžete použít jakoukoli mělkou nádobu, kterou máte doma. Vhodné jsou zbylé nádoby od potravin nebo plastové misky. Jen nezapomeňte udělat několik otvorů podél dna pro odtok vody. Budete také potřebovat kryt, kterým zakryjete semena během klíčení.

• Pěstební médium: Použijte organickou zeminu nebo médium bez půdy, jako je kokosové vlákno nebo konopné rohože.

• Semena pro microgreens si můžete koupit u nás na e-shopu nebo ve vašem místním specializovaném obchodě s potravinami nebo v zahradnictví. Semena by měla být neošetřená. Semena určena pro klíčení a pěstování microgreens se vyznačují vysokou klíčivostí. Pro pěstování microgreens budete potřebovat cca 10 g semínek na pěstební podnos 50x25 cm - čím jsou semínka větší, tím více jich můžete použít.

• Voda a rozprašovač.


Krok po kroku

1. Připravte si pěstební podnos

Ujistěte se, že je čistý, protože chcete zabránit růstu bakterií nebo plísní. Naplňte podnos půdou do výšky 2,5 - 5 centimetrů. Půdu lehce utlačte rukama nebo plochým předmětem. Médium důkladně navlhčete čistou vodou. Půda by měla být vlhká, ale ne promočená.

3. Sázení semen. 

Semena rovnoměrně rozprostřete po povrchu pěstebního média. Nedělejte si starosti, pokud se jich pár dotýká. Jemně semena přitlačte, aby se dostala do kontaktu s půdou. Použijte rozprašovač k rychlému navlhčení.

4. Zakrytí semen

Semena zakryjte, aby se dovnitř nedostalo světlo. Zajistěte dostatečné proudění vzduchu. Umístěte při pokojové teplotě na místo se slabým osvětlením nebo do úplné tmy. Semena klíčí kolem 3 dnů podle teploty. Během této doby se ujišťujte, že půda je vlhká (případně zvlhčujte rozprašovačem). Nezapomeňte vždy nasadit kryt zpět.

5. Odstranění krytu

 kryt odstraňte a bylinky umístěte na slunné nebo prosvětlené místo.

6. Kontrola

Udržujte vlhký substrát. Jelikož jsou výhonky na přímém slunci, budou vyžadovat více vody. Naplňte čistý tác nebo misku vodou do výšky asi 0,5 cm. Položte do ní misku s microgreens a nechte ji několik minut uležet a nasáknout vodu. Následně vylijte přebytečnou vodu.

7. Sklizeň

Výhonky jsou připraveny ke sklizni mezi 5.-14. dnem nebo když jsou 3 - 8 centimetrů vysoké. Použijte pár ostrých nůžek nebo nůž na stříhání rostlinek těsně nad půdou.

Uchovávejte své microgreens v lednici po dobu až jednoho týdne.

8. Přejeme dobrou chuť :)


Autoři článku: Lucia a Dominik